18 Mart 1915 tarihinde kazanılan Çanakkale Zaferinin 104. yıl dönümü ve Şehitler Günü dolayısıyla 18 Mart 2019 Pazartesi günü bir program düzenlendi.
 
18 Mart 2019 tarihinde saat 10:00 da Hükümet Konağı önündeki Atatürk Büstüne çelenk sunumu ile başlayan program da İlçe Jandarma Komutanlığınca görevlendirilen personel tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Çelenk sunma programın sonunda Şehit yakını ve Gazilerimiz makamda kabul edilerek ikramda bulunuldu.
 
 Dereli Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda saat 11:00 da düzenlenen etkinliklere İlçemiz Kaymakamı Emre YEŞİLBAŞ ile birlikte Belediye Başkanı Kazım Zeki ŞENLİKOĞLU, İlçedeki bütün daire amirleri, gaziler ve şehit yakınları ile öğretmenler ve öğrenci grupları katıldılar.
 
Dereli Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan coşkulu program katılanlara duygu dolu anlar yaşattı. Şehitlerimizi ithafen Kuran-ı Kerim okunup dua yapılmasından sonra günün anlam ve önemini belirtir bir konuşma yapıldı. Çanakkale ile ilgili video gösterisi, şiir dinletileri, Mektup ve oratoryo gösterileri ve öğrenciler arasında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödülleri verildi.